tel-icon 0546 633 56 50

  • face-icon

BOŞANMA SONRASI DANIŞMANLIK

Boşanma Sonrası Süreçte Adaptasyon

Boşanmayı “medeni bir şekilde atlatmak” dost kalmak anlamına gelmemektedir. Boşanmada eşiniz ile ilişkinizi sürdürmeme hakkınız her zaman vardır. Sağlıklı bir boşanma dediğimizde; kişinin evlilikteki sorunları daha net görebildiği, hem eşinin hem de kendisinin bu süreçteki etkisini kabul edebildiği, diğer eşe dair taşınan olumsuz duyguların kalmadığı ya da en azından yaşantısını etkilemediği bir noktaya gelmesinden ve tabii ki kendi yaşantısına tekrar odaklanabildiği bir süreçten bahsediyoruz. Bunun oluşabilmesine yardım edecek en temel şey; evlenme gibi boşanmanın da medeni-hukuki bir hak olduğunu kabul etmektir. Evlilik oyunu iki kişi ile oynanan ve eşlerden biri “oynamıyorum” dediğinde sürdürmenin mümkün olmadığı bir durumdur. Bu noktada boşanmaya bakışı tekrar gözden geçirmek kesinlikle yardım edecektir. İster boşanmayı öneren taraf, ister eşlik eden olalım, boşanma bir kayıp ve ardından da yas sürecini yaratır. O yüzden kendi kayıplarımızı gözden geçirerek bu yas sürecini sağlıklı yaşamak için kendimize izin vermek uzun vadede yardımcı olacaktır. Bu yas sürecinden çıkışa yaklaştıkça, kendi hayatımıza odaklanarak kendimize yeni bir rota belirlemek oldukça önemlidir.

bosanma-ve-bosanma-sonrasi-danismanlik-850x400

Profesyonel Psikolojik Yardım:

Eğer çiftler içinde bulundukları sistemde bunu çözmekte başarılı olamayacaklar ise ya da özellikle eşlerden biri için bu süreç yaralayıcı olacaksa önerilebilir. Ya da arada çocuklar varsa, çift bu konuda danışmanlık alabilmektedir. Boşanmanın genel yaşam olayları içerisinde yoğun stresli bir deneyim olduğunu bilsek de, bununla kendi kaynakları ile baş edebilen birçok çift olduğunu görüyoruz. Tıpkı kayıpları karşısında sağlıklı bir yas süreci yaşayıp, depresyona girmeden baş eden kişiler gibi.

Bu noktada psikoterapi için iki temel hedef bulunmaktadır; ilki boşanma sürecini olabildiğince sancısız geçirmek ki buna “mediation (uzlaştırma)” çalışması denir. Diğer hedef ise ilişkinin tamiri, ancak bunun için her iki eşin de istekli olması gerekmektedir.

Ebeveyn Olarak Boşanmak:

Boşanan çiftin çocukları varsa çoğu zaman bu kararı vermek çok zor olmakta ve çiftin kaygıları çok artmaktadır. Çocukların bu süreçten etkilenmemelerini beklemek gerçekçi bir beklenti değildir. Boşanan ebeveynlerin de görevi çocukların etkilenmemesine çalışmak değil olumsuz etkiyi minimize etmektir.