tel-icon 0546 633 56 50

  • face-icon

GEÇ BOŞALMA

Geç Boşalma

Aşırı kontrollü kişiler hayatlarının her alanında kendilerini kontrol etmeye çalışırlar. Partneri ile ilişki problemleri olan, partnerine veya kadınlara karşı öfke besleyen kişilerde erken boşalma ya da hiç boşalamama görülebilir. Bağlanma korkusu olan kişilerde de geç boşalma görülür. Cinsel birleşme bir yakınlıktır ve bu yakınlıktan kaçan, ilişkinin bağlayıcı olmasında korkan ve özellikle partnerinin hamile kalmasının endişesini yaşayan kişilerde geç boşalma sorunu görülür. Geç boşalma az da olsa erkeklerde görülen cinsel bir rahatsızlıktır. Geç boşalma erkeğin cinsel olarak uyarılmaması veya arzulayamamasına bağlı olarak normalden geç boşalması ya da hiç boşalamaması durumudur. Hiç boşalamayan erkeklerin yaşadığı en büyük sorun, boşalma sıvısı dışarıya atılamadığından kısırlık problemi yaşarlar.

maxresdefault

Geç boşalma

Geriye boşalma sorununda prostattan çıkan boşalma sıvısı idrar yolunda idrar torbasına döner. Bu şekilde kısırlık sorunu yaşayan ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, erkek idrar torbasından alınan meni kadına enjekte edilerek hamile kalması sağlanır. Geç boşalma ya da hiç boşalamama erkeklerde çok nadir görülse de cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Geç boşalma erkeğin cinsel olarak uyarılmamasına bağlı olarak normalden daha geç boşalması ya da hiç boşalamamasıdır.

Geç boşalmanın psikolojik nedenleri

Geç boşalma veya boşalamama problemi, ergenlik döneminden itibaren devam edenleri psikojenik; olgun ve yaşlı erkeklerde ani başlayan geç boşalma sorunu ise organik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Boşalamama sorununa en sık neden olan etkenler kullanılan ilaçlardır. Birçok cinsel işlev bozukluğunda olduğu için geç boşalma sorununda da yetiştiriliş biçimi çok önemlidir. Sert ve katı ortamlarda yetiştirilen kişilerde yani cinsellikle ilgili çok fazla bilgi verilemeyen, cinselliğin çok konuşulmadığı, cinselliğin kötü, günah ve cinsel organların pis olarak anlatılan ortamlarda yaşayan kişilerde geç boşalma sorunu yaşanabilir. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak suçluluk duygularını yoğun yaşayan, kadınlara karşı kin ve nefret duyan kişilerde geç boşalma sorunu görülebilir